Innehåll

Här är ett axplock på 687 personer boende i Köpings kommun som har gemensamma anor med mina barn.
Alla är sorterade på efternamn
 

A B C - F G - I J - K L M - O P - R S - T U - Ö
Abrahamsson Kerstin Back Åke Cabander Rolf Gardh Stefan Jacobsson Anita Lagerkrans Bengt Sigrid  Malm Roger Palmqvist Peter Saaw Ewa Uggla Magdalena 
Abrahamsson Mattias Backström Göran  Callin Lars Geidemark Tony Jannerman Håkan  Lagerquist Åsa Malmgren Hans Lennart  Paulsson Hans Göran Saaw Ola  Uggla Robert
Ackesten Suzanne  Barrow Gudrun  Carnestam Lars  Georgsson Jenny Jansson Anna-Cari Lagerström Bertil Malmqvist Anneli Pennerborn Monica Sahlström Ingrid Ulfves Conny
Adolfsson Gullveig  Baurén Fredrik Cassé Susanne Gerhardsson Lars Jansson Benny Lagesson Ann-Marie  Malmqvist Jenny Persmar Carin Sandberg Inger Utter Bo
Agrell Björn Beijer Kjell Cordts Peter Gladh Marcus Jansson Birgitta Lagesson Hans  Malmström Catarina Persson Kjell Sandberg Veine Waern Evalis
Ahl Gunnar Bejefalk Roger Dahlberg Sam Grahn Agneta Jansson Charlotte Landberg Ann-Mari  Mankelius Annika  Persson Ralph Sandblom Johan  Waern-Bergdahl Carina
Ahlgren Richard Belfrage Björn Dahlin Göran  Grahn Marit Jansson Idalie Landegren Lars Markl Gudrun  Persson Susanne  Sandell Maria von Walden Anna
Ahlm Rolf Bellviken Klahr Ingela Dahlqvist Annika Granath Linda Jansson Jerker Landfors Bertil  Martinsson Gun Persson Watz Margareta Sandsjö Mikael  Vall Susanne
Ahrnstedt Torbjörn  Bengtsson Elisabeth Damberg Jörgen  Granberg Lotta Jansson Lars-Olov  Landquist Niklas Meijer Bengt Pettersson Bosse Sandström Annika Wallbom Mikael
Albinsson Christina Berg Eva Damberg Magnus Granberg Per O Jansson Rolf  Lantz Birgitta Mellberg Henrik Pettersson Flink Agneta  Sanell Madeleine Wallenius  Laila 
Albinsson Tom Berg Per-Erik  Danielsson "Danken" Mats Grip Sven Erik  Jansson Tomas  Larsson Anders Mellberg Maud Pettersson Conny Schering Alf Wallin Desirée 
Alfredsson Rune Bergdahl Mats  Danielsson Peter Grönkvist Pia Jansson Tony Larsson  Ann-Cristin Mikkola Karin Pettersson Mats Schilström  Tomas  Wallin Patrik
Alm Anneli Bergehäger Kjell Darzins Eva Gullemo Astrid Jebsen Lars  Larsson Johan Miltenburg Ann Pettersson Pelle Schytt Ingalill  Wallin Ronny
Almersson Cecilia Berggren  Torbjörn  Dennbrink Björn Gunnarsson Birgitta   Jinghage Johan  Larsson Kjell Moberg Annelie Pettersson Sören Sedvall Susanne  Wallqvist Göran 
Almgren Ann-Charlotte Berglund Ove Dovholt Liselotte Gunnarsson Jörgen Joachimsson Nicklas Larsson Leif Montelius Ulla Pettersson Vidén Ingrid Seger  Camilla  Vasell Magdalena
Almqvist Urban Bergman Lars Erik Drigoris Annette Gunnarsson Mikael  Johansson Anders Larsson Lena Morberg Leif Pihlsjö Albinsson Madeleine Seger Axel  Vennberg Anne
Alriksson Jesper Bergman Maria Düring Stefan Gunnarsson Yngve  Johansson Annelie  Larsson "Bissen" Mathias Morberg Torny  Pruul Britt-Marie Selling Annika  Wernh Andreas
Alverhag Karin  Bergqvist Kent Dömstedt Tommy Guschlbauer Christina  Johansson Kjell Larsson Roland Moréus Jan Pålsson Anders Sixtensson Per-Olof Verper Sofia
Alvervik Anette Bergsten Kurt Egeberg Staffan Gustafsson Camilla Johansson Olle ”klipp-Olle”  Larsson Sven-Erik ”Svinken”  Morsing Rose-Marie  Ramberg  Håkan  Sjöberg Göran Wessén Jan
Anders Diane  Bergström Per Einan Pernilla Gustafsson Inger  Johansson Reneé Larsson-Lundgren Eva Myrberg Margareta Ramsell  Eva  Sjöberg Joakim Wessén Karin
Andersen Stefan Bergström Tommy Ekberg Mats Gustafsson Mona Johansson Roger  Larsson-Luthman Karin Målberg Kenth Ramsell Karina Sjödin Lillemor Wessén Margareta 
Andersson Anders Bertilsson Kenneth Ekelund Anders Gyoni Christina Johansson Ted Laxdal Malte Mäkelä Barbro Ramsell Mona Sjödoff Christina  Vestberg Lise-Lott
Andersson Ann-Christin Binbach Cecilia Ekelund Mikael Gärling Folke Johnson-Blomme Lena Leandersson Maud Mörtzell Kurth Ramström Håkan Sjögren Elisabeth  Westberg Majvi 
Andersson Bo "Bojje" Bircanin Kristian Ekholm Christer  Göransson Peter Johnsson Alf Lefverth Katarina Narfström Torgny  Redeskog Ann-Sofi  Sjöholm Gun-Britt Vester Camilla
Andersson Jan Bjurenvall Anders Ekholm Karin Hagblad Staffan Jonsson Ing-Mari  Lembke Stefan Nettelbladt Annelie Reis Inger  Sjöö Anette  Wester Lars-Olov
Andersson Janet Bjurenvall Gunnel Eklund Fredrik Hahre Kent Jonsson Lars "Larry" Lennartsson Hans  Nettelbladt Michael  Reuterhäll Ulrika Sjöö Kenneth Vesterfors Margareta
Andersson Joakim "Jocke" Björk  Sören  Eklund Roger Hall Lena Juhlin Agneta Lennbom Lars Nilsson Geron Reveny Urban Sjöö-Justesen Marianne Westergren Ola 
Andersson Maj Björk Håkan  Eklund Tomas Halldén Anders Juhlin Roland Lersäther  Anders  Nilsson Gert-Ove  Rickardsson Madelaine Skjoldli Birgitta ”Gittan”  Westerling Ann-Sofie
Andersson Maria  Björklind Patrik Ekman Lars Halldén Carina  Jönsson Ewa Lilja Cecilia Nilsson Leif "Klicken"  Risberg Monica Skog Peder Vesterlund Rickard
Andersson Tommy  Björklind Stefan "Nutte" Ekstedt Lars Halldorf Anders Jönsson Per Liljemalm Ann-Christine  Nilsson Thomas "Jotte" Risberg Patrik Skott Ewy Wiberg Hans
Andersson Örjan  Björnsson Mattias Ekström Hans Halldorf Marie Kaipio Eva Liljemalm Leif Nokkos Maria Rofelt Tord Sköld Erik Wibert Maria 
Andreasson Pia Björs Maria Ekström Ingela Hallman Lars Karlsson Conny Lillbacka Cecilia Nord Sajbritt  Rosén Yngve Smedberg Britt-Marie Viborg Bandolin Birgitta
Andrén Thomas  Bjöör Karin Ekström Lars Hallström Annette Karlsson Jerry Lind Elisabeth  Nordfelt Dan Rosendahl Per Sorvari Gustav Viborg Monica
Aneheim Bo Bladh Marie-Louise Elgh Jan-Åke Hallström Göran Karlsson Johan Lind Pernilla  Nordin Hans Rosendahl Peter Springfeldt Inga-Lena Wickman Marie
Antfolk Mikael Blixt  Kent Eljansbo Christina  Halvarsson-Smith Anna-Stina Karlsson "Mange" Magnus Lindahl Annika Nordström Susanne Rosenkvist Lars Starborg Ann-Christin Victor Maria
Appelqvist Maj Blixt Forsström Nina Elofsson Bengt-Göran  Hammar Johan Karlsson Susanne Lindberg  Carina  Norén Ann-Sofi Rundqvist Roine Steglind Larsson Kennie Widaeus Marina
Appeltofft Per Blom Jörgen Engbom Barbro Hammarström Charlotta  Karlsson Tommy Lindberg Berit Norestig Anders Rundberg Elisabet Stefanusson  Tommy  Wideling Inger 
Arnelind Mats Blom-Gardell Sigrid Englund Anders  Hamrén Anders Karlsson Tonie  Lindberg Inger Norgren Birgitta  Rusten Jan Stenman May Vidén Ingrid
Arninger Peter  Blomberg Ester Englund Ståhl Ingela Hansson Birger  Karlsson Torbjörn  Lindberg Michael  Norgren Siv Ryde Anneli Stenquist Karl-Erik Widén Markus
Aronelius Forsberg Ylva Blomberg Monica  Engström Linda  Hansson Sven-Ove Karlsson Yvonne Lindberg Robert Norin Per Ryde Jan Stenström Eva-Lena Vidman Emelie 
Arpi Nils Blomqvist Lawner Ulrika Engvall Lena Harring Johan Karlström Majken Lindblom Mats Norlin Susanne Rydh Gunnel Stockhaus Bengt  Vieglins Maria
Arvidsson Annika Blomqvist Marita Erensjö John Hatz Peter Kernehed Ann-Charlotte Lindbom Stefan Norling Mikael Ryman Lars Storbacka Ingegerd  Wievegg Kristina 
Arvidsson Jan Blomqvist Peter Ericsson Irene Hedberg Monica Kindström Karin Lindell Marina Norman Britt-Marie "Bibbi"  Ryman Mats Strand Sara Wikerdal Göran 
Asplund Eva Boman Anna Ericsson Roger Hedfors Anna Klahr Ewa Lindfors Göran Norman Helena Ryström Mona-Lisa  Strange Thomas Wiklund  Jonas 
Augustsson Marianne Boman Mats Eriksson Jens Hedlund Therese Klang Anders Lindgren Anders Norrman Bertil  Råberg  Anna-Maja  Ström Agneta  Wiklund Ulla Carin
Austad Harriet Elisabeth  Borell Hans Gösta Eriksson Johan  Hedman Margareta Klarsjö Linda Lindkvist Johan Norrsjö Annvor Rådberg Benny Ström Roger  Wikström  Elisabeth 
Axelsson Jan Borgström Natalie Eriksson Lennart Hedqvist Cecilia Kolsvik Petra Lindström Ann-Christine  Norstedt Stefan Rönning Agneta Strömberg Maria Wikström Britt-Marie
Axelsson Michael Brehmer Christer Eriksson Maria Heffler Björn  Kraft Anders Lindström Björn  Norström Monica Rörick  Ewa  Strömbäck Helena Wilhelmsson Gunnar
Axelsson Mårten Broberg Peter  Eriksson Nina Hellberg Jan Kruse Christina Lindström Conny  Nyberg Anita   Ståhl Stefan Wilhelmsson Maud
Axelsson Urban  Brolin Pontus Erixon Marie Hellman Katarina Kurz Anna-Lena Lindström Karin Nyberg Sofia   Stålberg Eva Windahl Sören
Axén Maria Broström Ingegerd Erlandsson Magnus Hemström Maria Kvist Ingrid  Lindvall Karl-Göran  Nybäck Kent   Sundh Cecilia Vrbanc Jenny 
  Broström Johnny Erlandsson  Per Hennig Ingela Kvist Peter Ling Elisabeth Nyman Jan   Sund Hans Wretling Tomas
  Burén Annelie Eskilsson Hans Herbertsson Per Ove Kåberg Ulf Ling Tommy Nyrén Berit   Sundkvist Sofie  Wretman Inga-Lisa
  Bågenfors Binnie Fager Richard Hermansson Per-Uno Käck Carina Lisell Catarina Nyström Lotta   Sundström Eva Wågenberg  Christina
  Bäck Åsa  Falberg Pernila Hibbing Leif Källgren Jan-Ove Litz Christian  Nålberg Tommy    Svalås Marie  Wågenberg Bo
  Bäckwall  Mats-Ola  Falk Jan Hirvelä Agneta Köld Maud Litz Åberg Eva Näsström Anders   Svanberg Helena  af Wåhlberg Per Olof
  Bärehag Peter Fant Marie-Louise Hjalmarsson Renee   Ljungqvist Tom Nääv Mona   Svanberg Mikael  Ydewall Anders
    Faulhammer Britt Hjulström Tommy   Loman Johanna Odén Eva Helena   Svansbo Gustav Ytterberg Leif
    Fellin Bengt  Hjältman Ulla   Loord Nilsson Ann-Louise  Ohlsson Henrik   Svanström Kjell Ytterbring Gudrun
    Fernberg Christina Hoffstedt Johan   Lord Ulla Ohlsson Inge-Lars   Svedberg Svante Zandbergs Anna-Lena 
    Fernström Lars Hoffstedt Urban    Lorichs Karl Oscarsson Magnus   Svendsen Sivert Zetterstrand Niklas
    Flodström Margareta Holgersson Johan   Ludvigsson Björn Oskarsson Sune   Svennberg Henrik Zetterström Helena
    Fogel Gunnar Holgersson Rolf   Ludvigsson Therese Ottosson Mikael   Svensson Leif  Åberg Margareta 
    Folkesson Anita Holm Irene   Lundblad Ulla     Svärd Camilla Ågren Helena 
    Folkesson Eva Holmgren Anne-Lie   Lundborg Monica      Söder Anita Ågren Leif
    Folkesson Karin Holmquist-Larsson  Karin    Lundén Peter     Söderberg Rolf Åhman Anna-Carin 
    Forsberg Björn  Holmström Sven   Lundgren Eva     Söderkvist Björn Åhman Elisabet
    Forsberg Christer Holopainen Monika   Lundgren Karl Eiler "Eje"      Söderlund Anna Åhman Sven-Erik 
    Forsberg Hans Hultberg Anders   Lundgren Kerstin      Södersten Stefan Åkerberg Tomas
    Forsberg Marie Hågestam Maria    Lundgren Sarah     Söderström  Madeleine  Åkerblom Karl 
    Forsberg Marie "Mimmi" Häggkvist Helena    Lundquist Torbjörn     Sörstrand Larsson Ingrid Åkerlind Jan
    Forsström Nina Häggström Håkan   Lundström  Bengt      Tell Leif Åkerlund Anne
    Fraga Göransson Pernilla Höglund Sten   Lundström Sofie     Tengvall Mats Ångman Olov
    Fransson Britt-Marie Hörnlund Monika   Lång Anita     Thelander Susanne Åstedt Britt-Marie 
    Fransson Ove Ingesson Bo   Lännbrink Örjan     Thell Eva Åstedt Hans-Åke
    Franzén Therese Insulander Margareta    Löfgren Robert     Theman Ann-Sofie Åström Gunilla
    Fredriksson Karl-Arne Ivarsson Ulla-Carin   Löfblad Susann     Thulin Roger Öhrn Inger 
    Fredriksson Maria     Löfling Åsa     Thunberg  Roger  Örling Peter 
    Fredriksson Mikael      Lövdahl Johan      Thuresson Christer Östberg Anders
    Frejhed Carina           Tikkanen Carina  Östensson Annika 
    Frid Karin            Tilja Roger Öster Sussan
    Frodin Åke           Tilly Ida Österberg Curt
    Furulind Lena           Trybom Gunnel Östlund Robert
    Färnström Mikael           Tångring Håkan Överberg Tommy
                Tångrot Gunnar  
                Törnkvist Inger   
                Törnkvist Peter  
                Törnkvist Thomas   


79 personer som bor i Arboga kommun, 73 i Hallstahammars kommun, 81 personer i Kungsörs kommun och 31 personer i Surahammars kommun som har gemensamma anor med mina barn
 

Arboga  Hallstahammar Kungsör Surahammar
Andersson Morgan Ahlqvist Bo Andersen Frida Ahlqvist Lars Börje
Arnoldsson Catrin Andersson Örjan Aneheim Göran Atlesson Eva Marianne
Bellviken Maj Berg Roger Axelsson Christer Baggström Peter
Bergqvist Mari Berg Tommy Berg Villy Bark Mats
Bergqvist Stefan Bjurstedt Anneli Bergström Anna-Maria Bojko Gun Marianne
Bjelke Liz Borg Rolf Bergström Jonas Bragner Magnus
Blomberg Robert Brickman Margit Björkström Ulf Brewitz Marie
Blomqvist Junit Broberg Roger Blomgren Bernt Erik Dahlström Eva-Lena
Bolander Johan Broman Jonas Blomgren Elisabet Gahnström Annika
Brown Janet Bylin Åsa Börjesson Thomas Gröning Margareta
Celander Ola Carlberg Nils Ove  Cabander Marianne Gullberg Lars
Dahlberg Birgitta Dahlström Mats Dahlberg Stig-Bertil Hedlund Jonas
Deubler Britt-Marie Geidemark Britt  Dahlén Lars Hultberg Martina
Ekstrand Eva Hageljer Irene Ehnfors Torbjörn Ingersten Kent
Elofsson Robert Hammarström Maria Ejnarsson Anders Ivemyr Mats
Finnström Alice Helgesson Robert Ekelund Peter Lindgren Yvonne
Forskil Lena Hjelm Monica Eklund Inger Långström Maria
Forslund Jan-Erik Jankarls Thomas Elf Christina Lönnbjer Barbro
Franck Tommy Juhlin Mats Englund Emma-Karin Mohr Vivian
Fredriksson Gunnel Kropp Katarina Fager Jonas Morberg Kjell
Fritz Susanna Kruse Eva Fagerlund Ingalill Elisabet Norén Fredrik
Grankvist Solveig Laggberg Gun-Marie Fredriksson Sune Paananen Anette
Grimberg Christina Larsson Bark Marie Grip Conny Rydberg Tommy
Grund Anette Lenhov Bibi Grimberg Ingrid Sahlström Johan
Gullemo Carina Lennqvist Anne-Lise Granath Ulla Schiller Leif
Haglund Tony Lerström Gun Åsa-Britt  Granström Eva Karin Schillström Fredrik
Hammarström Therese Lindberg Marie Hedberg Maria Smedberg Benny
Hedström Eva Lindberg Roger Hedfors Helene Strid Barbro
Hellstrand Jörgen Lindbom Rigmor Huggare Isabell Stridell Ylva Maria Kristina
Holmberg Inger Linderborg Ulf Häggkvist Back Britt-Marie Svedman Lars
Holmsten Annette Lindholm Elisabeth Högstedt Ulrika Svetsnow Lena Margareta
Isaksson Sigvard Lindkvist Kent Höök Anita  
Jannerman Jan-Evert Lindqvist Nils Iwan Marianne  
Johansson Anita Lundberg Robert Jensen Helena  
Jonsson Margareta Lundgren Peter Johannessen Helena  
Julle Lennart Lundh Stig Johansson-Faltin Göran  
Keller Daniel Lundström Göran Karlberg Mikael  
Karlsson Anne-Marie Luthman Elin Karlsson Yvonne  
Kihlström Lennart Morberg Åke Käck Erik Torbjörn  
Krisat Jens Moréus Per Lagercrantz Bengt Sigrid  
Kvist Eva Norrström Krister Leo Eva  
Lantell Ewa Nääv Rosita Lindbom Magnus  
Liljeberg Anna Ramström Tommy  Linderborg Per Olof  
Ludvigsson Daniel Ridderström Stefan Lindgren Anna  
Lund Hans-Olof Sahakangas Maria Lindkvist Marie  
Lundberg Helen Sahlström Kent Lund Patrik  
Lundgren Ulla-Britt Schiller Mikael Lundin Pamela  
Lutteman Eva Selling Lars Herbert  Lundin Veronica  
Lönnbjer Jens Skogby Johan Lyckebring Caroline  
Lövdin Peter Skogman Conny Lövström Alf  
Lövström Jan Olov Staflin Carina  Malmkvist Robert  
Malmquist Mariana Stridell Patrik Martinsson Torgny  
Mattsson Margareta Strömberg Lena Mellgren Peter  
Mellgren Maj-Britt Gunborg Strömbäck Christer  Milutinovic Mona  
Modigh Pär-Erik Sundkvist Tommy Norén Eva Maria  
Norgren Joakim Söderström Lena Norlin Frida  
Norstedt Ulf Tibbling Lars Nyrén Krister  
Nygren Elisabet Tångring Stefan Olsson Tornström Eva Lena  
Nygren Leif Uhrman Sylvi Persmar Ulrika  
Richardsson Mikael Vadman Leif Rofelt Jan  
Rosenkvist Joakim Vallberg Göran Rundberg Karolina  
Segelström Liselott Wallentin Henrik Schelin Stefan  
Selin Viktoria Wallin Christer  Sjödahl Jörgen   
Sjödahl Stefan Wannerfors Velander Kristina Skogman Ulla  
Skantz Björn Velander Kjell Smedberg Lars  
Sköld Mats Westman Kristina Soldervik Karin  
Sonnerfeldt Anne Widell Harriet Strååt Lars  
Storbacka Yvonne Widerström Peter Sund Peter  
Strid Lars Widerström Siv Svedberg Göran  
Ståhl Peter Viggeby Joakim Söder Mona  
Sund Emma von Walden Susanne Söderberg Torbjörn  
Söderberg Maria Ålgars Susann Terol-Karlsson Ingela  
Söderlund Mikael Öberg Christian  Thelin Ingert  
Wallberg Leif   Thell Michael  
Vesterlund Åsa   Tiderman Peter  
Öberg Benny   Vallbom Anders  
Örbom Jan   Verner Åse  
Österdahl Bengt   Widén Gunilla  
Östlund Patrik   Ytterberg Eriksson Agneta  
    Åhman Örjan  
    Öster Linda-Marie  

 


Forskar bland annat i släkterna
 

I huvudsak bergsmans-, smed- och vallonsläkter från nedan presenterade församlingar. Även andra, bland annat prästsläkter från i huvudsak Västerås stift är av intresse. Jag är också intresserad av det mesta som har med Jämshög i Blekinge att skaffa. Några olika namn som förekommer i min forskning är:

Aldrin, Arborelius, Arosenius, Bagge, Baggström, Barchaeus, Bark, Berg, Bergdahl, Bergendahl, Bergman, Bergström, Björk, Björling, Blåst, Bourguignon, Boweng, Bredenberg, Bruhn, Clareus, Damberg, Dybeck, Ekman, Ekengren, Fallin, Fernström, Flink, Flodström, Forsberg, Forsman, Frisk, Fägerqvist, Galon, Garneij, Gillberg, Grignard, Grönberg, Göthe, Hammarberg, Hammarbäck, Hammarström, Hedberg, Hellsing, Heslenander, Hindebeck, Hjulström, Holm, Honk, Hultberg, Iverus, Kemner, Kohlström, von Knorring, Kåberg, Köhler, Landfors, Lind, Lindberg, Lindström, Lundberg, Lundgren, Lundström, Löf, Merkell, Morberg, Muhr, Muncktell, Möberg, Neiktern, Norrman, Nohrborg, Norström, Norrström, Nohrström, Nääv, Orre, Ramberg, Ramström, Rask, Remmer, Riddarström, Risberg, Runnberg, Rytting, Råberg, von Schedvin, Schilberg, Schilström, Schlegel, Schultzberg, Segerström, Silfvertelning, Sjöö, Skut, Smedberg, Stiernstedt, von Stockenström, Strang, Sudermannus, Svanholm, Svedberg, Sääf, Taube, Thermaenius, Thorgren, Timm, Tottie, Trolle, Unge, Utter, Wallbom, Warg, Wetterskog, Wievegg, Zimmerlund, Östberg, Österberg, Österdahl, Östman m.fl.

Vallonska förfäder:

13 ff fm mm mm mm ff f Colas Grenier född i "Belgien/Vallonien"
12 ff fm mm mm mm ff Frans Klasson Garneij född 1638 ca Österlövsta (C )
11 ff fm mm mm mm f Jakob Fransson Garneij född 1670 Skinnskatteberg (U)
10 ff fm mm mm mm Kerstin Jakobsdtr Garneij född 1699 Söderbärke (W)
9 ff fm mm mm m Anna Hansdotter född 1718 Söderbärke (W)
8 ff fm mm mm Maria Andersdotter född 1755 Söderbärke (W)
7 ff fm mm m Sofia Bergström född 1788 Mora (W)
6 ff fm mm Maria Sofia Kohlström född 1815 Säter (W)
5 ff fm m Johanna Maria Svanholm född 1844 Haraker (U)
4 ff fm Elin Ulrika Karlsson född 1876 Skinnskatteberg (U)
3 ff f Karl Albin Hultberg född 1903 Skinnskatteberg (U)
2 ff Karl Torbjörn Hultberg född 1935 Skinnskatteberg (U)
1 f Jan Torbjörn Hultberg född 1958 Köping (U)
     

 

Anor från Skottland

 

Min hustru har anor från Skottland via sin mormor, här presenteras dem i nedstigande led.
 
Anor från Skottland
 
 

Forskar i socknar:

Gammalstorp (K), Jämshög (K), Kyrkhult (K), Mjällby (K), Ronneby (K), Sölvesborg (K)

Kroppa (S)

Fellingsbro (T), Lindesberg (T), Ramsberg (T), alla byar och gårdar

Skinnskatteberg (U), alla byar och gårdar

Hed (U), alla byar och gårdar

Gunnilbo (U), Westanfors (U), Arboga (U), Köping (U), Odensvi (U), Bro/Malma (U), Svedvi (U), Haraker (U), Ramnäs (U), Romfartuna (U), Himmeta (U), Munktorp (U), Norberg (U), Karbenning (U)

Söderbärke (W), Norrbärke (W), Grangärde (W), Dala-Floda (W), Våmhus (W), Orsa (W)

 

Ett antal kända personer (167 till antalet) som alla har gemensamma anor med mina barn. Graden av kändisskap varierar och om du inte vet vad de är kända för, då kanske det finns anledning att söka reda på det.......

Artist Mikael Dubois Idrottsutövare Anders Michanek, speedway Skådespelare Adolf Jahr
  Pernilla Wahlgren   Daniel Gunnarsson, ishockey   Barbro af Hiortnäs
  Peter Rosendahl   Fredrik Stenman, fotboll   Bertil Norström
  Totte Wallin   Frida Hansdotter, skidor   Björn Kjellman
Författare Augustin Erba   Gunde Svan, skidor   Brooke Shields, USA
  Erik Blomberg   Jimmie Ölvestad, ishockey   Catherine Oxenberg, USA
  Harry Martinsson   Johan Mjällby, fotboll   Ewa Fröling
  Herman Lindqvist   Kenneth Andersson, fotboll   Gösta Ekman
  Karen Blixen, Danmark   Leif Boork, ishockey   Hans Wahlgren
  Leif GW Persson   Lennart "Nacka" Skoglund, fotboll   Jake Gyllenhaal, USA
  Lennart Hellsing   Lillebror Nasenius, rally   Jan Molander
  Ray Bradbury, USA   Marie "Billan" Westin, skidor   Jaquline Ramel
  Selma Lagerlöf   Per Bäckman, ishockey   Jezzica Zandén
  Sven-Edvin Salje   Pär Djoos, ishockey   Katarina Ewerlöf
  Sören Olsson   Sixten Jernberg, skidor   Lasse Åberg
Journalist Ann-Britt Ryd Pettersson   Stefan Holm, friidrott   Linus Wahlgren
  Annette Kullenberg   Stefan Pettersson, fotboll   Maggie Gyllenhaal, USA
  Christoffer Barnekow   Victor Lindelöf Nilsson   Marika Lagercrantz
  Claes Elfsberg   Stisse Johansson, ishockey   Max von Sydow
  Ebba von Sydow Politiker Anna Kinberg-Batra   Mikael Persbrandt
  Eric Fichtelius   Anne Wibble   Niclas Wahlgren
  Erik Hörstadius   Bengt Westerberg   Thomas von Brömssen
  Fredrik Belfrage   Bertil Ohlin   Torsten Lilliecrona
  Gustaf Olivecrona   Carl B Hamilton Kyrkan Theofron Muncktell
  Jacob Hård   Fredrik Federly   Johan Olof Wallin
  Lotta Gröning   Gabriel Wikström Övrigt Anders Milton, läkare
  Magdalena Ribbing   Gunnar Hedlund   Anitra Steen, VD Systembolaget
  Mats Knutson   Gustav Petrén   Arne Geijer, LO-ordförande
Konstnär Anders Zorn   Hjalmar Branting   Baltazar von Platen, greve
  Claes Oldenberg   John-Olle Persson   Bo Södersten, professor
  Ivan Aguéli   Jimmy Åkesson   Buzz Aldrin, USA, astronaut
Musiker/sångare Andreas Kleerup   Lisbet Palme   Carin Göring
  Charlie Norman   Martti Ahtisarri   Carl Michael Bellman, skald
  Helen Sjöholm   Olof Palme   Dag Hammarskjöld, generalsekreterare FN
  Kalle Moraeus   Per Edvin Svinhufvud   Dan Andersson, skald m.m.
  Kris Kläfford   Stefan Löfvén   Dan Eliasson, fd rikspolischef Sverige
  Lennie Norman   Sven-Erik Österberg   Elisabeth Tarras, hovmarskalk
  Magnus Uggla   Sören Thunell   Glenn Seaborg, USA, nobelpristagare
  Monica Dominique   Torbjörn Fälldin   Harald Edelstam, diplomat
  Povel Ramel Entreprenörer m.m. Anders Diös   Ingrid af Trolle, djurombudsman
  Stakka Bo   Axel Holstensson, Luxor   Jan Rydh, landshövding
  Totte Wallin   Erik Wickman, USA   Lars Bildman, USA, VD Astra
  Anna-Lotta Larsson   Frans H Kockum   Olof Molander, teaterchef
  Anne-Sofie von Otter   Hakon Swenson, ICA   Raol Wallenberg, diplomat m.m.
  Bengt Krantz   Ian Wachtmeister   Rickard Dybeck, fornforskare
  Britt Damberg   Jacob Wallenberg   Sten Bergman, biolog
  Jussi Björling   Jan Stenbeck   Stig Bergendorff, regissör
  Kerstin Dellert   Lars Ramqvist, Ericsson   Svante Nycander, tidningsman
  Kerstin Torborg   Michael Treschow   Sven-Ivar Seldinger, läkare (daiolog)
  Lasse Dahlquist   Noppe Lewenhaupt   Tommy Lindström, chef Rikskrimpolisen
  Loa Falkman   PG Gyllenhammar   Wilhelm Wachtmeister, diplomat
  Raymond Björling Kungliga Elizabeth II av Storbritannien   Willy Bergström, vice riksbankschef
  Sigge Fürst   Folke Bernadotte    
  Tim Bergling, Avici   Gustav Vasa    
  Victoria Tolstoy   Estelle, prinsessa av Sverige    
    TV-personligheter Andreas Forsberg, Arkitekt    
      Bianca Ingrosso, reality-serie    
      Linda Thelenius, Dokusåpadeltagare    
      Lina Axelsson-Kihlbom, Skolledare    
      Lotta Insulander, Advokat    

 

 

 

Ett litet släktträd med anor från Köping (U):

Två generationers ättlingar till Hansson Peder från Köping i Västmanlands län

Första Generation

1. Hansson Peder 1 föddes år april 1630 i Köpings stad (U). Han dog den 16 april 1694 i Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U). Bruksskrivare i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U).

Hansson gifte sig (1) med Olsdotter Arbenia Christina dotter till Helsingius Olaus Arbeni år juli 1659. Olsdotter föddes i Altuna (C). Hon dog år 1675 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U).

De fick följande barn:

+ 2 K i. Persdotter Sara föddes år 1664. Hon dog den 12 maj 1737.

+ 3 M ii. Persson Hans föddes år juni 1666. Han dog den 22 juni 1739.

4 K iii. Persdotter Kerstin 2 föddes år maj 1670 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U). Hon dog år juli 1670 i Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U).

+ 5 M iv. Persson Per föddes år augusti 1671. Han dog den 11 november 1740.

6 K v. Persdotter Anna föddes år november 1672 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U).

7 K vi. Persdotter Elisabeth föddes år 1673 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U).

8 K vii. Persdotter Karin 3 föddes år maj 1674 i Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U).

Hansson gifte sig (2) med Månsdotter Anna den 26 juni 1677. Anna föddes i Norberg (U).

Andra Generation

2. Persdotter Sara (Hansson) föddes år 1664 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U). Hon dog den 12 maj 1737 i Bjursjön, Skinnskatteberg (U).

Persdotter gifte sig med Ersson Lars son till Jönsson Erik och Larsdotter Sara år 1701. Ersson föddes den 10 september 1676 i Bjursjön, Skinnskatteberg (U). Han dog den 24 februari 1740 i Hultebo, Skinnskatteberg (U). Han var bergsman. Bodde i Hultebo/Norra Hultet, Skinnskatteberg (U).

Ersson och Persdotter hade följande barn:

9 M i. Larsson Eric föddes den 28 juni 1701 i Forsbyn, Skinnskatteberg (U). Han dog den 10 januari 1773 i Hultebo, Skinnskatteberg (U).

Larsson gifte sig med Matsdotter Brita 4 dotter till Ersson Mats och Kristoffersdotter Dordi. Matsdotter föddes den 28 juni 1701 i Forsbyn, Skinnskatteberg (U). Hon dog den 12 februari 1738 i Hultebo, Skinnskatteberg (U).

10 K ii. Larsdotter Sara föddes den 4 januari 1703 i Hultebo, Skinnskatteberg (U).

Larsdotter gifte sig med Larsson Nils år 1727 i Skinnskatteberg (U). Larsson föddes år juni 1686 i Sunnanfors, Skinnskatteberg (U).

11 K iii. Larsdotter Brita föddes den 10 april 1709 i Hultebo, Skinnskatteberg (U).

3. Persson Hans 5 (Hansson) föddes år juni 1666 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U). Han dog den 22 juni 1739 i Korslången, Malingsbo (W). Hammarsmed i Korslången, Malingsbo (W). "Var blind i 14 år, bröstsjuk".

Persson gifte sig med Persdotter Anna 6 . Anna föddes i Åbro, Lindesberg (T).

De fick följande barn:

12 K i. Hansdotter Brita 7 föddes den 10 april 1704.

13 M ii. Hansson Hans 8 föddes den 22 maj 1706 i Nyfors, Malingsbo (W). Han dog den 3 juli 1741 i Bysmedjan, Norrbärke (W). Han var hammarsmed.

Hans gifte sig med Matsdotter Margareta 9 den 8 oktober 1727 i Malingsbo (W). Margareta föddes i Nyfors, Malingsbo (W).

14 K iii. Hansdotter Kerstin 10 föddes den 13 maj 1708.

5. Persson Per 11 (Hansson) föddes år augusti 1671 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U). Han dog den 11 november 1740 i Korslångens smedja, Malingsbo (W). Han var hammarsmed i Korslången, Malingsbo (W).

Persson gifte sig (1) med Andersdotter Brita den 8 december 1695. Andersdotter föddes i Gäfvebo, Skinnskatteberg (U).

De fick följande barn:

15 M i. Persson Johan 12 föddes år oktober 1696 i Korslångs hammare, Malingsbo (W).

16 M ii. Persson Anders föddes den 1 februari 1698 i Gäfvebo, Skinnskatteberg (U).

17 K iii. Persdotter Margareta föddes år 1704 i Korslångens smedja, Malingsbo (W). Hon dog den 26 juli 1783 i Bornholm, Malingsbo (W).

Persdotter gifte sig med Simonsson Jacob 13 . Jacob föddes år 1704. Han dog år 1767 i Bornholm, Malingsbo (W).

18 M iv. Persson Hans föddes år 1707 i Korslångens smedja, Malingsbo (W).

19 M v. Persson Pysslare Per 14 föddes år 1712 i Korslångens smedja, Malingsbo (W). Han dog år 1775 i Malingsbo bruk, Malingsbo (W).

Persson gifte sig med Larsdotter Anna år 1736. Larsdotter föddes år 1719.

20 M vi. Persson Pysslare Lars 15 föddes år 1715 i Korslångens smedja, Malingsbo (W). Han dog den 16 mars 1784 i Malingsbo bruk, Malingsbo (W).

Persson gifte sig (1) med Olofsdotter Anna den 28 september 1735. Olofsdotter föddes den 18 februari 1707 i Närsjön, Norrbärke (W). Hon dog den 25 februari 1777 i Malingsbo bruk, Malingsbo (W).

Persson gifte sig (2) med Mickelsdotter Katarina den 28 september 1777. Mickelsdotter föddes år 1717.

Persson gifte sig (2) med Hansdotter Karin den 6 juni 1703. Hansdotter föddes år 1673 i Malingsbo bruk, Malingsbo (W). Hon dog den 16 februari 1748 i Korslångens smedja, Malingsbo (W).

 

Några generationer vallonska anor

Ättlingar till Poncelet Bovin

Första Generation

1. Bovin Poncelet 1,2  dog år 1667 i Blixterboda, Fellingsbro (T).

Han var mästersmältare i Blixterboda, Fellingsbro (T). Skrev kontrakt i Sedan 4/6 1620 och kom samma år till Finspång (E).

Poncelet gifte sig (1) med Bourguignon Elisabeth 3,4 .

De fick följande barn:

+            2 K         i.  Boweng Margareta  dog år augusti 1729.

               3 M        ii.  Boweng Paul 5 . Kolare i Fellingsbro (T). Bodde 1651 i Sparsta, 1654-60 vid Österhammar och 1672 -73 i Åby kolartorp, alla plaserna i Fellingsbro (T).

Paul gifte sig med NN Ingeborg 6  den 13 februari 1648 i Fellingsbro (T).

+            4 M       iii.  Bovin Johan .

+            5 M       iv.  Boweng Isak  föddes år 1636.

Poncelet gifte sig (2) med NN Ingrid 7 .

Bosatt i Blixterboda, Fellingsbro (T).

Poncelet och Ingrid hade följande barn:

6            K v. Boweng Marina 8  föddes år december 1642 i Felloingsbro (T). Döpt 4/12 1642.

7           M vi. Boweng Jakob 9  föddes år februari 1647 i Finnåker, Fellingsbro (T). Döpt 7/2 1647.

Andra Generation

2. Boweng Margareta 10,11  (Poncelet) dog år augusti 1729 i Bernshammar, Hed (U).

Margareta gifte sig med Michelsson Claes 12  son till Grignard Michael den 14 april 1669 i Fellingsbro (T). Claes dog år 1684/1692. Hammarsmedsmästare i Finnåker, Fellingsbro (T). Död mellan 1684 och 1692 (Fellingsbro AI:3D s.94).

 Claes och Margareta hade följande barn:

8           M i. Klasson Isak 13 .

+            9 M        ii.  Klasson Johan  föddes år mars 1670.

+          10 K        iii.  Klasdotter Elisabeth  föddes år 1675.

+          11 M       iv.  Klasson Klas  föddes år februari 1680.

+          12 M       v.  Klasson Henrik  föddes den 3 december 1682. Han dog den 29 juli 1754.

             13 M       vi.  Klasson Karl 14  föddes den 22 november 1685 i Åby bruk, Fellingsbro (T).

       4. Bovin Johan 15  (Poncelet). Kolare, krögare i Fellingsbro (T).

Johan gifte sig (1) med Ersdotter Anna 16  den 27 september 1657 i Fellingsbro (T). Anna dog år 1668 i Fellingsbro (T). Bosatt i Österhammar, Fellingsbro (T).

Johan och Anna hade följande barn:

14          K i. Johansdotter Bovin Marit 17  föddes år februari 1661 i Österhammar, Fellingsbro (T). Döpt 24/2 1661.

 Johan gifte sig (2) med NN Ingrid 18  den 14 april 1669 i Fellingsbro (T). Ingrid föddes i Norlunda, Fellingsbro (T).

 De fick följande barn:

 15         M ii. Johansson Boweng Anders 19  föddes år november 1672 i Fellingsbro (T). Döpt 3/11 1672.

5. Boweng Isak 20,21,22  (Poncelet) föddes år 1636 i Blixterboda, Fellingsbro (T). Hammarsmed, smältare. Arbetar 1678-79 vid Marnäs, Norrbärke (W), 1683-84 vid Hagges bruk, Norrbärke (W), 1689-93 vid Klenshyttan, Grangärde (W) och 1696-98 vid Gonäs, Grangärde (W).

Isak gifte sig med Andersdotter Karin 23,24  den 23 september 1666 i Norrbärke (W). Karin föddes i Narvegården, Norrbärke (W).

De fick följande barn:

16          K i. Isaksdotter Boweng Kerstin 25,26  föddes år juli 1667 i Hagge bruk, Norrbärke (W). Döpt 7/7 1667.

17          K ii. Isaksdotter Boweng Sara 27,28  föddes år december 1668 i Morgården, Norrbärke (W). Döpt 13/12 1668.

18          K iii. Isaksdotter Boweng Karin 29,30,31  föddes år januari 1671 i Morgården, Norrbärke (W). Döpt 22/1 1671.

+          19 K       iv.  Isaksdotter Boweng Ingrid  föddes år januari 1674. Hon dog den 28 december 1752.

20          K v. Isaksdotter Boweng Margareta 32,33,34,35,36  föddes år januari 1678 i Marnäs, Norrbärke (W). Hon dog den 18 december 1771 i Hvinarn, Norrbärke (W). Döpt 27/1 1678. Blind.

21         M vi. Isaksson Boweng Anders 37,38,39  föddes den 6 december 1681 i Ludvika bruk, Grangärde (W). Flyttar eventuellt till Fellingsbro (T).

22         M vii. Isaksson Boweng Johan 40,41  föddes år mars 1684 i Narvegården, Norrbärke (W.

Tredje Generation

9. Klasson Johan 42  (Margareta Boweng, Poncelet) föddes år mars 1670 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Döpt 13/3 1670.

Johan gifte sig med NN .

De fick följande barn:

23         M i. Johansson Johan 43  föddes den 10 augusti 1694 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

+          24 M        ii.  Johansson Klas  föddes den 16 december 1696. Han dog den 22 maj 1742.

10. Klasdotter Elisabeth 44  (Margareta Boweng, Poncelet) föddes år 1675 i Storbo, Fellingsbro (T). Döpt 2/6 1675.

Elisabeth gifte sig med Jönsson Samuel 45  den 19 augusti 1706 i Fellingsbro (T). Samuel föddes år 1674. Han dog år december 1712 i Storbo bruk, Fellingsbro (T). Döpt 21/12 1712. Hammarsmed i Storbo hammare, Fellingsbro (T).

Samuel och Elisabeth hade följande barn:

25          K i. Samuelsdotter Anna Catarina 46  föddes den 12 maj 1707 i Storbo bruk, Fellingsbro (T).

+          26 M        ii.  Samuelsson Klas  föddes den 8 november 1711. Han dog den 1 juli 1740.

11. Klasson Klas 47,48  (Margareta Boweng, Poncelet) föddes år februari 1680 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Bosatt i Ekeby hammare, Fellingsbro (T). Troligen den Klas som får sonen Henrik 1717. Kan vara identisk med "blinde Clas" i Vässlingby 1728 (Fellingsbro AI:8 s.273), Örjan Hedenberg, Smedskivan nr 6. [Klas Andersson anges också som trolig far till Henrik Ekman, enl. Sven Myhl. Se även Klas Johansson om detta. Mästersven vid Bofors 1692-1704, vid Kortfors 1705-34. Enl. Örjan Hedenberg hette denna familj Hane!]

Klasson gifte sig med Svensdotter Anna 49  den 23 maj 1716 i Fellingsbro (T). Bosatt i Fellingsbro (T).

Klasson och Anna hade följande barn:

+          27 M        i.  Klasson-Ekman Henrik  föddes den 4 juli 1717. Han dog den 7 juli 1771.

12. Klasson Henrik 50,51  (Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 3 december 1682 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 29 juli 1754 i Karmansbo, Hed (U).

Hammarsmedsmästare i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Död av ålderdomsbräcklighet.

Henrik gifte sig med Henriksdotter Schult Elisabeth 52,53,54  år 1709. Schult föddes år februari 1686 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Hon dog den 11 januari 1765 i Norrhammar, Hed (U).

Henrik och Schult hade följande barn:

+          28 M        i.  Henriksson Jakob  föddes den 6 mars 1711. Han dog den 6 mars 1781.

+          29 K        ii.  Henriksdotter Margareta  föddes den 20 november 1713. Hon dog den 9 november 1744.

+          30 M       iii.  Henriksson Henrik  föddes den 8 juli 1719. Han dog den 25 september 1795.

31         M iv. Henriksson Johan 55  föddes den 6 maj 1721 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

32         M v. Henriksson Daniel 56  föddes den 6 maj 1721 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

+          33 M       vi.  Henriksson Klas  föddes den 2 november 1722. Han dog den 1 februari 1773.

34         M vii. Henriksson Peter 57  föddes den 27 oktober 1725 i Bernshammar, Hed (U). Han dog den 19 maj 1726 i Bernshammar, Hed (U).

19. Isaksdotter Boweng Ingrid 58,59,60,61  (Isak Boweng, Poncelet) föddes år januari 1674 i Marnäs, Norrbärke (W). Hon dog den 28 december 1752 i Hvinarn, Norrbärke (W). Döpt 1/2 1674.

Boweng gifte sig med Jonsson Lars 62,63  år 1703 i Norrbärke (W). Lars föddes år 1675. Han dog den 27 november 1761 i Hvinarn, Norrbärke (W).

De fick följande barn:

+          35 M        i.  Larsson Isak  föddes den 16 mars 1708.

36          K ii. Larsdotter Kerstin 64  föddes den 10 september 1710 i Hvinarn, Norrbärke (W).

37          K iii. Larsdotter Margareta 65  föddes den 19 april 1713 i Hvinarn, Norrbärke (W).

38          K iv. Larsdotter Anna 66  föddes den 9 januari 1717 i Hvinarn, Norrbärke (W).

Fjärde Generation

24. Johansson Klas 67  (Johan Klasson, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 16 december 1696 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 22 maj 1742 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Smed i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

Klas gifte sig med Andersdotter Anna 68  den 24 september 1721 i Felloingsbro (T). Anna föddes år 1695. Hon dog år juli 1768 i Finnåker, Fellingsbro (T). Död av gulsot.

Klas och Anna hade följande barn:

39         M i. Klasson Johan 69  föddes den 7 juni 1722 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 14 februari 1756 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Mästersven i Kåfalla bruk, Fellingsbro (T). Död av hetsig sjukdom.

Johan gifte sig (1) med Nilsdotter Anna 70  den 1 november 1744 i Fellingsbro (T). Anna dog den 29 juli 1745 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Johan gifte sig (2) med Olofsdotter Kihlberg Maria 71  den 19 mars 1750 i Fellingsbro (T). Kihlberg föddes år 1721. Hon dog den 11 april 1807 i Storbo bruk, Fellingsbro (T).

40         M ii. Klasson Anders 72  föddes den 8 februari 1724 i Söderby Hammare, Fellingsbro (T). Han dog år 1779 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

Anders gifte sig med Hansdotter Karin 73  den 3 februari 1751 i Fellingsbro (T). Karin föddes år 1726 i Skabo by, Västra Skedvi (U). Hon dog den 15 januari 1799 i Grönbo bruk, Fellingsbro (T). Död av magvärk.

41          K iii. Klasdotter Greta 74  föddes den 9 april 1727 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Hon dog den 2 augusti 1757 i Storbo bruk, Fellingsbro (T).

Greta gifte sig med Persson Kåberg Olof  den 16 juni 1751 i Fellingsbro (T). Kåberg föddes den 25 oktober 1726 i Kåfalla bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 23 december 1790 i Storbo bruk, Fellingsbro (T). Hammarsmedsmästare i Kåfalla bruk, Fellingsbro (T).

42         M iv. Klasson Jakob 75  föddes den 4 september 1730 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 12 oktober 1810 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Död av ålderdomssvaghet.

Jakob gifte sig (1) med Persdotter Anna 76  den 11 oktober 1752 i Fellingsbro (T). Anna föddes år 1730 i Nora bfs (T). Hon dog den 6 september 1781 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Död av lungsot.

Jakob gifte sig (2) med Nilsdotter Anna 77  den 27 oktober 1782 i Fellingsbro (T). Anna föddes år 1754 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

43         M v. Klasson Per 78  föddes år 1733 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 2 juli 1782 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Mästersven, smed.

Per gifte sig med Olofsdotter Anna 79  den 16 september 1753 i Fellingsbro (T). Anna föddes år 1721 i Ljusnarsberg (T). Hon dog den 1 augusti 1793 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Död av ålderdomsbräcklighet.

26. Samuelsson Klas 80  (Elisabeth Klasdotter, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 8 november 1711 i Storbo hammare, Fellingsbro (T). Han dog den 1 juli 1740 i Flerohopps bruk, Madesjö (H). Mästersven.

Klas gifte sig med NN .

De fick följande barn:

44         M i. Klasson Abraham 81  föddes den 6 oktober 1739 i Flerohopps bruk, Madesjö (H). Han dog den 14 oktober 1739 i Flerohopps bruk, Madesjö (H).

27. Klasson-Ekman Henrik 82,83,84  (Klasson Klas, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den

4 juli 1717 i Ekeby hammare, Fellingsbro (T). Han dog den 7 juli 1771 i Storfors, Kroppa (S). Patronymikon Klasson kommer från vb. Arbetade 1736 åt Olof Åberg vid Vedevågs bruk, Linde lfs. Enl. mtl knivsmed vid Storfors gård 1739-40. Antogs genom kontrakt 10/9 1740, för Storfors Bruk av förvaltaren Carl Arendt Jerelström, till mästare vid Storfors nyanlagda knippsmedja, till en början bosatt i Lillefors, fick 1748 åt sig upplåten hälften i 1/4-dels bergsskattetorpet Fallet mot årligt arrende. Mästarebrev 1759. Efterträddes 1770 av sonen Johan f. 1745, som redan från 1766 haft det egentliga ansvaret för snedjan. Namnet Ekman troligen taget från Ekeby hammare.

Klasson-Ekman gifte sig med Johansdotter Maria 85,86  dotter till Kristoffersson Johan och Ersdotter Karin den 1 juli 1739 i Dalkarlshyttan, Lindesbergs Lfs (T). Johansdotter föddes den 2 oktober 1716 i Ö. Bohr, Lindesbergs bergsförsamling (T). Hon dog den 7 november 1795 i Kroppa (S). (uppgiften om födelsetid och plats ej säker)

Klasson-Ekman och Johansdotter hade följande barn:

45          K i. Ekman Anna Cajsa 87  föddes den 28 september 1740 i Storfors, Kroppa (S). Hon dog den 24 januari 1809 i Mölnbacka, Nedre Ullerud (S).

46          K ii. Ekman Anna Cajsa  föddes den 24 februari 1743 i Storfors, Kroppa (S), Sverige. Hon dog den 24 januari 1809 i Mölnbacka, Nedre Ullerud (S), Sverige.

47         M iii. Ekman Johan 88  föddes år 1745 i Storfors, Kroppa (S). Han dog den 7 april 1805 i Fallet, Storfors bruk, Kroppa (S). Han står noterad som Knippsmed på Storfors Bruk, fallet.

Ekman gifte sig med Larsdotter Lena 89,90  dotter till Andersson Lars och Jonsdotter Marie den 29 september 1766 i Storfors, Kroppa (S). Larsdotter föddes år 1747 i Kroppa (S). Hon dog den 13 mars 1824 i Storfors, Kroppa (S).

48          K iv. Ekman Stina  föddes år 1747 i Storfors, Kroppa (S).

49         M v. Ekman Claes  föddes den 8 oktober 1749 i Storfors, Kroppa (S).

50         M vi. Henriksson Ekman Magnus  föddes den 8 oktober 1749 i Storfors, Kroppa (S). Han dog den 3 juni 1815 i Gustavsström, Gåsborn (S).

51         M vii. Ekman Henrik  föddes den 19 januari 1752 i Fallet, Storfors bruk, Kroppa (S). Han dog den 26 juli 1787 i Liljendal, Rämmen (S).

Ekman gifte sig med Jamsdotter Gevert Anna Lena . Jamsdotter föddes den 2 december 1757 i Geijersholms bruk, Norra Råda (S).

52         M viii. Ekman Eric  föddes den 17 maj 1754 i Fallet, Storfors bruk, Kroppa (S) .

53         M ix. Ekman Christian  föddes den 17 maj 1754 i Fallet, Storfors bruk, Kroppa (S). Han dog den 24 januari 1755 i Kroppa (S).

28. Henriksson Jakob 91,92,93,94  (Henrik Klasson, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 6 mars 1711 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 6 mars 1781 i Norrhammar, Hed (U). Mästersmed i Norrhammar, Hed (U).

Jakob gifte sig med Johansdotter Galon Margareta 95,96,97  i Hed (U). Galon föddes den 26 maj 1717 i Holmshammar, Hed (U). Hon dog den 8 april 1789 i Norrhammar, Hed (U).

Jakob och Galon hade följande barn:

54          K i. Jakobsdotter Elisabeth 98  föddes den 19 september 1738 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 24 november 1738 i Norrhammar, Hed (U). Förkvavd i sängen hos sin moder.

55          K ii. Jakobsdotter Norrström Helena 99  föddes den 30 september 1739 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 25 november 1802 i Forsbacka, Valbo (X).

Norrström gifte sig med Kohlström Erik 100  den 19 oktober 1762 i Hed (U). Erik föddes år 1740. Han dog den 20 december 1788 i Forsbacka, Valbo (X). Hammarsmedsmästare. Död av feber.

56         M iii. Jakobsson Norrström Johan 101  föddes den 19 december 1741 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 23 oktober 1809 i Norrhammar, Hed (U). Han var mästersmed.

Norrström gifte sig med Bernström Anna Catarina 102  den 6 oktober 1776 i Hed (U). Anna föddes den 4 september 1749 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 5 oktober 1810 i Holmsbacke, Hed (U). Död av magplågor.

57          K iv. Jakobsdotter Margareta 103  föddes den 29 januari 1744 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 20 februari 1745 i Norrhammar, Hed (U). Död av kopporna.

58         M v. Jakobsson Jakob 104  föddes den 14 februari 1746 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 15 juli 1746 i Norrhammar, Hed (U). Död av bröstvärk.

59         M vi. Jakobsson Norrström Henrik 105,106,107  föddes den 17 mars 1747 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 1 december 1820 i Viråns bruk, Björkvik (D). Hammarsmedsmästare.

Jakobsson gifte sig med Ersdotter Brita 108,109,110 . Brita föddes år 1744 i Gunnilbo (U). Hon dog den 21 juni 1831 i Viråns bruk, Björkvik (D).

60          K vii. Jakobsdotter Greta 111  föddes den 6 januari 1750 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 13 januari 1750 i Norrhammar, Hed (U).

61          K viii. Jakobsdotter Greta Lisa 112  föddes den 27 juli 1752 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 30 september 1813 i Hed (U).

Greta gifte sig med Andersson Hedström Johan 113  den 23 oktober 1791 i Hed (U). Hedström föddes den 23 januari 1765 i Sonmora, Hed (U). Han dog den 18 september 1827 i Emthyttan, Skinnskatteberg (U). Klensmed i Karmansbo bruk, Skinnskatteberg (U). Död av vattusot.

62         M ix. Jakobsson Norrström Jakob 114  föddes den 19 januari 1756 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 19 februari 1809 i Bernshammar, Hed (U). Mästersmed. Död av utsot och feber.

Norrström gifte sig (1) med Wahlqvist Brita Maria 115  den 11 oktober 1781 i Hed (U). Brita föddes den 15 december 1757 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 17 oktober 1788 i Bernshammar, Hed (U). Död av bröstsjuka o barnsbörd.

Norrström gifte sig (2) med Andersdotter Sara 116  den 24 maj 1789 i Hed (U). Sara föddes den 5 juni 1769 i Valbricka, Bro (U). Hon dog den 17 mars 1808 i Bernshammar, Hed (U). Död av barnsbörd.

63         M x. Jakobsson Norrström Peter 117  föddes den 5 augusti 1759 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 9 mars 1822 i Krämbols bruk, Östra Vingåker (D). Mästersmed. Död av lungsot.

Norrström gifte sig med Dybeck Christina Elisabeth 118  den 17 oktober 1784 i Hed (U). Christina föddes den 27 maj 1760 i Kåfalla bruk, Fellingsbro (T). Hon dog den 24 november 1817 i Krämbols bruk, Östra Vingåker (D).

64         M xi. Jakobsson Norrström Karl 119  föddes den 31 maj 1762 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 23 maj 1763 i Norrhammar, Hed (U). Död av kopporna.

29. Henriksdotter Margareta 120  (Henrik Klasson, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 20 november 1713 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Hon dog den 9 november 1744 i Holmshammar, Hed (U).

Margareta gifte sig med Kristiansson Holst Kristian 121  den 22 maj 1738 i Hed (U). Holst föddes den 25 juni 1710 i Karmansbo, Hed (U). Han dog den 19 mars 1749 i Karmansbo, Hed (U). Hammarsmedsmästare i Karmansbo, Hed (U).

Holst och Margareta hade följande barn:

65          K i. Kristiansdotter Holst Catarina 122  föddes den 3 maj 1739 i Karmansbo, Hed (U). Hon dog den 3 mars 1740 i Karmansbo, Hed (U).

66          K ii. Kristiansdotter Holst Catarina 123  föddes den 25 november 1740 i Karmansbo, Hed (U). Hon dog den 11 december 1740 i Karmansbo, Hed (U).

67         M iii. Kristiansson Holst Kristian 124  föddes den 8 maj 1742 i Karmansbo, Hed (U). Han dog den 25 juli 1742 i Karmansbo, Hed (U).

68          K iv. Kristiansdotter Holst Christina 125  föddes den 8 maj 1742 i Karmansbo, Hed (U). Hon dog den 8 augusti 1742 i Karmansbo, Hed (U).

69          K v. Kristiansdotter Holst Margareta 126  föddes den 16 november 1743 i Holmshammar, Hed (U).

30. Henriksson Henrik 127  (Henrik Klasson, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 8 juli 1719 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 25 september 1795 i Bernshammar, Hed (U). Han var mästersven.

Henrik gifte sig med Henriksdotter Catarina 128  den 7 oktober 1743 i Hed (U). Catarina föddes den 20 februari 1715 i Flodhammar, Skinnskatteberg (U). Hon dog den 23 januari 1770 i Norrhammar, Hed (U). "warit krämpig i flera år och plågats af moderpassioner".

Henrik och Catarina hade följande barn:

70          K i. Henriksdotter Bernström Elisabeth 129  föddes den 25 oktober 1744 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 22 maj 1789 i Norrhammar, Hed (U). Död av lungsot.

Henriksdotter Bernström Elisabeth gifte sig med Hansson Orre Olov 130  den 1 oktober 1775 i Hed (U). Orre föddes den 8 maj 1746 i Norra Thulinge, Hed (U). Han dog den 19 november 1803 i Norrhammar, Hed (U). Hammarsmed i Norrhammar, Hed (T). Död av lungsot.

71         M ii. Henriksson Bernström Henrik 131  föddes den 10 november 1746 i Bernshammar, Hed (U). Han dog den 15 april 1784 i Norrhammars bruk, Hed (U). Han var smeddräng. Ogift.

72          K iii. Henriksdotter Greta Stina 132  föddes den 20 juni 1749 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 29 december 1753 i Karmansbo, Hed (U). Hon var ogift.

73          K iv. Henriksdotter Catarina 133  föddes den 21 oktober 1751 i Karmansbo, Hed (U). Hon dog den 8 juli 1752 i Karmansbo, Hed (U).

74          K v. Bernström Brita Cajsa 134  föddes den 24 oktober 1753 i Karmansbo, Hed (U). Hon dog den 23 november 1753 i Karmansbo, Hed (U).

75         M vi. Henriksson Jakob 135  föddes den 6 juni 1755 i Karmansbo, Hed (U). Han dog den 10 december 1770 i Norrhammars bruk, Hed (U).  Han var hammarsmed, död av slag.

76          K vii. Henriksdotter-Bernström Greta Stina 136,137  föddes den 16 juni 1758 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 27 maj 1828 i Bockhammar, Gunnilbo (U). Död av lungsot.

Greta gifte sig (1) med Gabrielsson-Syhl Lars 138  son till Andersson-Syhl Gabriel och Hansdotter Carin den 7 oktober 1781 i Hed (U). Gabrielsson-Syhl föddes den 27 juni 1761 i Ludvika bruk, Grangärde (W). Han dog den 18 september 1795 i Bernshammar, Hed (W). Hammarsmedsmästare i Bernshammar, Hed (U).

Greta gifte sig (2) med Isaksson Spännare Mats 139  den 6 november 1796 i Hed (U). Spännare föddes den 2 juli 1769 i Färna bruk, Gunnilbo (U).

33. Henriksson Klas 140  (Henrik Klasson, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 2 november 1722 i Bernshammar, Hed (U). Han dog den 1 februari 1773 i Holmshammar, Hed (U). Han var hammarsmed.

Klas gifte sig med Johansdotter Hedvig 141  den 17 september 1748 i Hed (U). Hedvig föddes den 2 november 1722 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 21 februari 1773 i Holmshammar, Hed (U). Ur dödbok: "D. 23 Novembris förledet åhr timade henne den olyckan, att då hon skulle gå öfwer smala spången wid Holmshammaren kom hastigt en wäderihl och tog henne på sidan så att hon halkade ner i strömmen och omkom. Blef med flit efterletad så länge wattnet ej war tilfrusit men kunde ingenstädes igenfinnas. Förleden Påskadag mot aftonen blef hon funnen fastnad wid utskifsluckorna i Nyhammarsån, och strax uptagen och hemförd." Begravd 26 april 1772.

Klas och Hedvig hade följande barn:

77          K i. Klasdotter Elisabeth 142  föddes den 22 maj 1750 i Kåfalla, Fellingsbro (T).

78         M ii. Klasson Henrik 143  föddes den 24 november 1753 i Kåfalla, Fellingsbro (T).

79          K iii. Klasdotter Catarina 144  föddes den 22 juli 1757 i Kåfalla, Fellingsbro (T). Hon dog den 30 april 1758 i Nyhammar, Hed (U). Död av kopporna.

80          K iv. Klasdotter Lena Catarina 145  föddes den 13 juli 1759 i Nyhammar, Hed (U).

81         M v. Klasson Norrström Johan 146  föddes den 11 januari 1763 i Bernshammar, Hed (U). Han dog den 1 maj 1818 i Forssjö bruk, Stora Malm (D). Mästersven. Död av bröstfeber.

Norrström gifte sig med Wahlqvist Stina Maria 147  den 30 september 1787 i Hed (U). Stina föddes den 16 april 1768 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 7 februari 1815 i Forssjö, Stora Malm (D).

82         M vi. Klasson Jakob 148  föddes den 23 juni 1766 i Bernshammar, Hed (U).

83         M vii. Klasson Abraham 149  föddes den 2 februari 1770 i Holmshammar, Hed (U). Mästersven i Håkanbo, Ramsberg (T).

Abraham gifte sig med Johansdotter Catarina 150  den 10 september 1802 i Ramsberg (T).

35. Larsson Isak 151,152,153  (Boweng Ingrid Isaksdotter, Isak Boweng, Poncelet) föddes den 16 mars 1708 i Hvinarn, Norrbärke (W).

Isak gifte sig med Ersdotter Elisabeth 154  år 1734 i Norrbärke (W). Elisabeth föddes år 1702. Hon dog den 9 juli 1772 i Hvinarn, Norrbärke (W).

De fick följande barn:

84          K i. Isaksdotter Ingrid 155  föddes den 5 oktober 1735 i Hvinarn, Norrbärke (W). Hon dog år 1735 i Hvinarn, Norrbärke (W).

85         M ii. Isaksson Lars 156  föddes den 12 mars 1737 i Hvinarn, Norrbärke (W). Han dog år 1737 i Hvinarn, Norrbärke (W).

86          K iii. Isaksdotter Elisabeth 157  föddes den 15 januari 1739 i Hvinarn, Norrbärke (W).

87         M iv. Isaksson Erik 158  föddes den 25 mars 1741 i Hvinarn, Norrbärke (W). Han dog den 28 mars 1741 i Hvinarn, Norrbärke (W).

88         M v. Isaksson Johan 159,160  föddes den 16 december 1742 i Hvinarn, Norrbärke (W).

Johan gifte sig med Persdotter Kerstin 161,162,163  år 1770 i Hvinarn, Norrbärke (W). Kerstin föddes år 1748.

89         M vi. Isaksson Isak 164  föddes den 3 oktober 1746 i Hvinarn, Norrbärke (W).

90          K vii. Isaksdotter Catarina 165,166,167  föddes år 1747 i Hvinarn, Norrbärke (W). De flyttar till Wika (W). In till Prästhyttan i Hedemora (W) den 30/10 1798 från Västerås (U). De flyttar 25/11 1799 till Wika (W).

Catarina gifte sig med Ersson Erik 168,169  år april 1777 i Hvinarn, Norrbärke (W). Erik föddes den 25 oktober 1751 i Norrbärke (W). Han är stalldräng.

 

 


Jag är medlem i:

Västra Mälardalens Släktforskare (vilken jag och Börje Hallberg var initiativtagare till och startade).

Övrig forskning:

JAG HAR VÄRLDENS STÖRSTA HANDSKRIVNA AN- OCH SLÄKTTRÄD!?

Karmansbo smedja

Handskrivet an- och släktträd av Jan Hultberg

Karmansbo smedja

Har uppgifter på omkring 200 - 250 000 nära och avlägsna släktingar i Sverige samt i USA, Canada, Mexico, Danmark, Finland, Norge och Frankrike. 

Släktforskardagarna 23-25 augusti 2013 i Köping

Jag medverkade på Släktforskardagarna 23-25 augusti 2013 i Köping och visade då upp an- och släktträdet som innehåller 42 000 personer.

E-post:  Jan Hultberg